Ahşap üzerine dekupaj tekniği nedir? Ne işe yarar?

ahsap-uzerine-dekupaj-teknigi-nedir-ne-ise-yarar
Dekupaj Tekniği nedir? Ne işe yarar


• Ahşap üzerine dekupaj tekniği nedir?


Herhangi bir boş (sade) bir ahşap zemin üzerine, bir resmin (kişi resmi, aile resmi, manzara vs. olabilir.) özel bir tutkal yardımıyla yapıştırılıp, üzerine vernik sürülmesi yoluyla elde edilen bir çeşit yansıtma işine Dekupaj tekniği denir.


• Ahşap üzerine dekupaj tekniği ne işe yarar?


  El Sanatlarında, dekorasyon ve süsleme işlerinde yararlı ve sıkça kullanılan bir tekniktir.
Ahşap bir zemin üzerine uygulanmak istenen bir desen boyama ve fırça yoluyla yapılmak istendiğinde ileri düzey bir yeteneğe, eğitime ve tecrübeye ve  zamana gereksinim duyulacak.
Oysa dekupaj uygulamasını özel bir eğitime ve yeteneğe gerek duyulmadan herkes bazı püf noktalara dikkat ederek kendi ahşap malzemelerinin üzerine kolaylıkla uygulayabilir.

* (Örnek bir uygulama aşağıdadır.)

Bu kolaylığın son derece yararlı avantajının yanında sınırlandırıcı bir tarafı vardır.

Çünkü ahşap üzerine uygulanmak istenen bir desen veya manzara çoğu zaman halihazır bir şekilde temin edildiği için (Örneğin internetten bulunan bir manzaranın çıktısının alınması) uygulama özgünlüğü sınırlamaktadır.

Ayrrca boya ve fırça yoluyla yapılmış bir desenin kalıcılığı, sanatsal değeri ve etkisi yanında zayıf kalmaktadır.

Fakat, El Sanatları alanında pratik ve hemen hemen herkesin uygulayabileceği bir tarzda olması bu uygulamaya rağbeti artırmaktadır.


📼 İlgili ek görsel/video:
Örnek bir Dekupaj Tekniği Uygulaması
————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar