Çarklı zımba nedir ne işe yarar?

carkli-zimba-nedir-ne-ise-yarar


• Çarklı zımba nedir?


   El sanatları ve el işleri sahasında kullanılan delgeç türünde bir el aletidir.


• Çarklı zımba ne işe yarar?


  Çarklı zımba aleti deri malzemelerini delmeye yarar. Günlük hayatta daha çok kemer delme işlemlerinde karşımıza çıkan çarklı zımbalar deri işlerinin her çeşidinde kullanılan ve olmazsa olmaz bir alettir.

   Deri çanta işlerinden, kemer, deri bileklikler, deri giysiler ve çeşitli deri aksesuarlarının delinmesinde ve dikiş yeri hazırlanmasında kullanılır.

  Çarklı zımbanın üzerinde açılmak istenen deliğin çapına göre farklı ebatlarda zımbalar mevcuttur.
Daha basit bir ifadeyle isteğe göre küçük çaplı bir delikten daha geniş çaplı bir deliğe kadar alternatif zımbalar mevcuttur.

  Ne çapta bir dilme işine ihtiyaç duyuluyorsa dairesel aksağan çevrilerek zımba pres ağzına getirilir. Deri zımbayla pres arasına koyulur ve el kuvvetiyle delme işlemi gerçekleştirilir.

  Kullanımı kolaydır ve özel bir yetenek gerekmez.

Dikkat edilmesi gereken husus; bütün aletlerde olduğu gibi amacının dışında kullanılmamasıdır.

Örneğin çarklı zımbayla metal bir teneke delmek kullanım amacına ters düşer.

Pratik bilgi: 

Delme işlemi esnasında, delinecek derinin altına gözden çıkarılmış kalın bir deri konularak delinirse pres bölgesinin zarar görmesini engelleyecektir. Uzun vadeli kullanım için tercih edilebilir.


📼 İlgili ek görsel/video:
Örnek bir çarklı zımba çalışması:————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilirsiniz, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar