Kantaron yağı nedir ne işe yarar?

kantaron-yagi-nedir-ne-ise-yarar

• Kantoran yağı nedir?


  Kantoron bitkisinden çıkarılan ve alternatif tıpta yaygın bir şekilde kullanılan bir yağ çeşidir. Halk arasında ayrıca mayasıl otu, kan otu ve kılıç otu olarak da bilinir. Ağaçlı bölgelerde, yaylalarda ve yol kenarlarında kendiliğinden ortaya çıkarlar. Çoğu zaman el yoluyla toplanırlar.

  Kırmızı kantoran/ Centaurium Erythraea (pembe renge yakındır) ve Sarı kantaron/Hypericum Perforatum olarak bilinen başlıca iki türü vardır.
  İki tür de çiçekli olup kırmızı kantaron güneşin doğuşuyla birlikte serpilir, güneşin batışıyla da söner.
  Yaprakları yağımsı bir dokuya sahiptir.


• Kantoran yağı ne işe yarar?


 Kadim tıp yöntemlerinde çokça müracaat edilen ve kullanımı en eski olan bir bitkidir kantaron otu yağı... Üzerinde hâlâ yoğun bir şekilde bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Kullanım geçmişi kimi kaynaklara göre 4.yüzyıla kadar dayandırılsa da 13. 14. yüzyıllarda çoğunlukla kullanıldığı bilinmektedir.

 Kantaron yağınin işe yaradığı sahalar geniş bir spektruma sahiptir.

En çok ve başlıca yararlı sahaları ve faydalar:


⇒ Depresyon ve anksiyete (kaygı bozuklukları): 

Özellikle sarı kantaron depresyon ve kaygı bozuklukları tedavisinde antideprasanlara alternatif olarak kullanılmaktadır. Sürekli kullanımı noktasında bazı tıp çevrelerince çekinceler mevcuttur.

⇒ Cilt yenileyici ve koruyucu etkisi: 

 Cildin nem dengesini korumakla birlikte cilt lekelerinin tedavisi noktasında da etkilidir. Kantaron yağı başkaca her hangi bir bitki özü veya kimyasalla karıştırılmadan cilde uygulanması tavsiye edilir.
Ayrıca cilt üzerindeeki ton farklılıklarını da eşitleyerek cildin stabil bir tonda gözükmesini sağlar. Cilt üzerindeki diğer bir etkisi de, yanık, sivilce ve yara izlerinin kaybedilmesine yardımcı olmasıdır.

⇒ Kan şekerine etkisi: 

  Kantaron yağının kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Günde bir tatlı kaşığı kantaron yağı tüketilmesi uygun görülmektedir.


⇒ Mide ağrısı/spazmı üzerine etkisi: 

  Kantaran yağı özellikle yeme-içme dengesizliğinden dolayı oluşan mide ağrıları için etkilidir. Yine anksiyete ve aşırı stres kaynaklı mide spazmlarının semptomatik tedavisinde de alternatif olarak kullanılır.

⇒ Hücreleri yenileme ve yaralar üzerindeki etkisi: 

Yaraların iyileşmesini hızlandırır. (Dikkat: İleri derece yanık ve yaralarda kullanılması önerilmez.)


⇒ Kantaron yağının kanamaya etkisi: 

  Kantaron yağı, damarları büzücü etkisiyle iç ve dış kanamaların durdurulmasında kullanılır. Cilt dışındaki kanamalar için yağın sürülmesi, iç kanamalarda da bir kaşık yağın içilmesi etkilidir.
Not: İleri derecedeki kanamaları tek başına durdurmakta etkili olamayabilir. Lütfen, bu gibi durumlarda profesyonel destek alınız.


⇒ Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi: 

 Kantaron yağı vücudun virüs ve bakterilerle savaşında yardımcı olur. Viral hastalıklara karşı bağışıklık sistemini diri tutar.


⇒ Kas iskelet ve romatizmal ağrılar üzerindeki etkisi: 

  Kantaron yağının vücuttaki ağrıları hafifletici etkisi vardır. Ağrıyan bölgeye masaj yapılmak suretiyle günlük tekrarlanır.

Buna ilaveten bir de ozonlanmış kantaron yağları mevcuttur.

Gebelikte, fiziksel değişimden dolayı karın üzerinde olası çatlamaları önlüyor ve gerilmelerden dolayı oluşan ağrıları hafifletiyor.

————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar