Pil nedir ne işe yarar?

pil-nedir-ne-ise-yarar2
Pil nedir ne işe yarar?


• PİL nedir?


Kimyevi bir enerjiyi elektriksel bir enerjiye çeviren, yani kimyasal tepkimeyle elektrik üreten bir aygıttır.

Şarj edilemeyen, tek kullanımlık (alkalin, çinko) ve şarj edilebilir, tekrarlı kullanımlı (nikel, nikel metal hidrit, kurşun asit, lityum iyon, lityum polimer)  olarak iki üst kategoriye sahiptir.

Pil, ilk defa İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından icat edilmiş ve kullanılmıştır.


• PİL ne işe yarar?


  Pil, günlük hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Kolumuzdaki saatten, TV kumandasına; cep telefonundan araç aküsüne; telsizlerden çeşitli ev  kadar her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Çeşitli boyutlara sahiptirler:

- Kalem pil,
- Yassı pil (günümüzde kullanım alanı kalmamıştır)
- Saat ve küçük elektronik alet pilleri
- Bir de otomobillerde ve nispeten büyük elektronik cihazlarda kullanılan lityum (şarjedilebilir) piller.

  Hayatın içinde vazgeçilmez bir konuma oturan piller taşıdığı kimyasallar neticesinde ve oluşturduğu çevresel risk faktörü göz önünde bulundurularak son yıllarda artan çevre hassasiyetiyle birlikte yeniden değerlendirilmeye alınmıştır. Bunun sonucunda da kimi resmî kurumlarla birlikte gönüllü gruplar tarafından duyarlılığı artırıcı çeşitli kampanyalar başlatılmış; bu doğrultuda topluma pillerin gelişigüzel bir şekilde çöplere atılması yerine "Geri Dönüşüm Kutuları"nda toplanılması telkin edilmiştir.
📼 İlgili ek görsel/video:
————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilirsiniz, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar