Unutulma hakkı nedir? Ne işe yarar?

unutulma-hakki-nedir-ne-ise-yarar
Unutulma Hakkı nedir? Unutulma hakkı ne işe yarar? Nasıl yararlanılır?

• Unutulma nedir?


  Özel ve evrensel bir bağlayıcılığı olan kişisel bir hak...  Aynı zamanda kurumsal bir hak. Konu kurumsallıktan ziyade daha çok kişisel hak zemininde gündeme gelmiştir.
 

   Dilimize, menşeî yabancı "The right to oblivion" sözcüklerinden çevrilerek geçen “Unutulma Hakkı” kısaca, bir kişinin internet taraması sonucunda, kendisi hakkında çıkan, gelecekte de çıkabilecek bilgi, belge, resim ve dökümanlara hiç kimsenin ulaşamayacağı ve geri dönüşümü olmayacak şekilde ortadan kaldırılmasını isteme hakkıdır.

• Unutulma hakkı ne işe yarar?


   Kişinin, internette dolaşan veriler nedeniyle haysiyetine ve insanlık onuruna gölge düşürmesi endişesiyle karşı karşıya kaldığı vakit “Unutulma Hakkı”nı işletmesi yararlı olabilir.

  Bu hakkın “uluslarası bir bağlayıcılığı olup, bilgiye ulaşmak özgürlüğü nasıl bir haksa kişisel verilerin ve “özel hayat”ın korunması da evrensel bir haktır.” Şeklinde yorumlayanlar olduğu gibi “Bilgi Edinme Hakkı”nı da olumsuz yönde etkileyeceği düşüncesiyle eleştirel yaklaşanlar da var.


2014 yılından Avrupa’da uygulanmaya 2015 yılında da Türkiye’de gündeme gelmeye başlamıştır.


📼 İlgili ek görsel/video:
Unutulma Hakkı nedir? Nasıl yararlanılır?
————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar