Yemlik nedir? Ne işe yarar?

yemlik-nedir-ne-ise-yarar
Yemlik


• Yemlik nedir?


  Yemlik, kırsal kesimlerde, bahar mevsiminde genelde doğal olarak (ekim yapılmadan) toprakta yetişen, otsu ve yenilebilen bir bitkidir.

   Doğal arazilerde, otlaklıklarda ve ekinlerin arasında bulunur.

 İnce ve ortalama bir karışı bulan yeşilimsi bir yapıya sahiptir. Toprak altında yaklaşık 3 cm'lik bir köke sahiptir ve soğansızdır. Şekilsel olarak bölgeden bölgeye değişebilir. Kimi bölgelerde hafiften kıvırcıklı yapraklara sahipken bazı bölgelerde de düz yapıdadır. Yabani otlar arasında ayırtedebilmek deneyimli olmayanlar için biraz güçtür. Yeşil rengiyle bir nevi kamufle olabilmektedir.

  Aynı zamanda tüycüklü olanları da mevcuttur. Bu türler daha çok az su gören, doğal arizlerde, bodur çayırlarda yetişir ve ekinler arasında yetişenlere göre pek rağbet görmezler.

   Doğal arazilerde, otlaklıklarda ve ekinlerin arasında bulunur.


• Yemlik ne işe yarar?


   Kendine özgü bir tadı olup ekşilikten ve acılıktan uzaktır. Genel itabariyle tadı çok sevilen ve rağbet gören bir bitkidir. Anlık olarak, tuzlamak suretiyle yenilebildiği gibi kurutularak veya da pişirilerek de yenilebilmektedir.   Anadolu'da genelde yufka arasına konularak ve çiğ bir şekilde yenilme


"Şifalı bitkiler" kapsamında da değerlendirilen yemlik bol miktarda A, B2, B6 ve C vitaminine sahip olmakla birlikte demir yönünden son derece zengindir ve bağışıklık sistemini destekleyici bir etkiye sahiptir. Bunlara ilaveten:

* Sindirim sistemini düzenler,
* Görme kabileyetini kuvvetlendirir,
* Tokluk hissi oluşturarak kilo almayı önler,
*Gebelerde doğum öncesi ağrıları hafifletir,
* Saç dökülmesini önleyici etkiye sahiptir,


📼 İlgili ek görsel/video:
                               
————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar