Endeskop nedir? Ne işe yarar?

Endeskopi

• Endeskop nedir?


  Vücudumuzun her hangi bir boşluğunun muayenesini kolaylaştırmak için aydınlatarak görülebilir bir hâle getirmeyi amaçlayacak biçimde icat edilen teşhis cihazıdır.

• Endeskop ne işe yarar?


  Sindirim ve solunum yollarımızda meydana gelen herhangi bir hastalık, bu cihazla teşhis edilir. Özofogoskop gastroskop, restoskop, lerengoskop ve bronkoskop adlarını taşıyan aynı görev için yapılmış olan cihazlar da vardır.

  Bu aygıt, aydınlatma sistemi, teleskopik bir optik ve olağan yollardan bazı önlemler almaya yararlı tüplerle donatılmıştır.

  Aydınlatma ya tüpün ucundaki küçük bir lamba ile ya da hastanın dışında bulunan ve ışınları süzüldükten sonra güçlü bir kuartz lambasıyla istenilen noktaya yöneltilen bir lamba ile yapılır; Burada dış ışıklandırma daha parlaktır. Ayrıca bu cihaz resim ve film çekmeye de uygundur. Çeşitli mercek ve aynalardan oluşan optik sistem aracılığında hastalıklarımız zamanında bilime, bilme olanağına kavuşturulmuştur.📼 İlgili ek görsel/video:Endeskopi nedir? Kimlere uygulanır?


————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar