Faraday Kafesi nedir? Ne işe yarar?

faraday-kafesi-nedir-ne-ise-yarar
Faraday Kafesi nedir? Ne işe yarar? Kullanım alanları, faydaları

• Faraday Kafesi nedir?


  19. yüz yılın zekice icatlarından biri olan Faraday Kafesi, adında da geçtiği kafese benzeyen bir mahfazayla içeriğinde şeyleri etrafında oluşturduğu manyetik bir alanla koruması işine denir. Yani içindekileri dışarıdaki statik elektrik akımından ve elektromanyetik radyasyondan korumaktadır.
Ayrıca içerideki elektriğin de dışarı çıkması engellenmiş olur.

   Faraday Kafesinin mucidi: Bir İngiliz Fizik uzmanı olan Michael Faraday'dır.

Faraday bu icadını, bir odayı metal bir folyoyla kaplayarak-ileri seviyede- pratiğe dökmüştü. Metal folyo kaplı odanın içine elektromanyetik enerjiyi algılayacak "elektroskop" isimli bir alet yerleştirmişti. Daha sonra Jenaratörden verdiği enerjiyle gördü ki elektroskop hiç bir tepki vermemiş, enerji-yük sadece metal folyonun etrafında dolanmıştı. Yani enerji, odaya girmemişti.

• Faraday Kafesi ne işe yarar?

 
  Dışsal olarak silindir veya küp şeklinde ve genelde metalik ve ince bir ağa benzeyen Faraday Kafesinin işe yaradığı çeşitli sahalar mevcuttur.

  Teori ve pratik olarak en çok uçak uçaklara yıldırım düşmesi ve sonuçları konusunda ele alınan Faraday kafesi, doğal olarak yıldırımlardan korunma noktasında ele alınmıştır ve en çok şu soru soru sorulmuştur:


* Uçaklara yıldırım düşerse ne olur?

 İletken kaplı uçak gövdeleri de bir çeşit Faraday Kafesi görevi görmesinden mütevellit, dıştan gelen elektrik enerjisini/yükünü bloke edeceğinden yıldırıma karşı paratoner (yıldırımı savıcı) görevi görmektedir.

  Faraday Kafesi sadece uçaklarla sınırlı değildir. Bir otomobil dış kısmı da iletken kaplı olduğu için o da bir nevi Faraday Kafesi vazifesi görmektedir. Eğer yıldırım düşme tehlikesi olduğu durumlarda bir arabanın içerisindeysek güvenli bölgedeyiz demektir.

Dikkat: Böyle bir durumda aracımız çalışır durumda OLMAMALIDIR. Yani motor "stop" halinde olmalı.

Bu doğrultuda sahayı biraz daha genişletirsek, iletken kaplı her türlü mekan bizi yıldırımın etkisinden koruyacaktır.

Örneğin o şekilde planlanmamış olsa dahi metal aksağanları veya metal konstrüksiyonları bulunan binalar da bir çeşit Faraday Kafesidir.


* Telefon ve Radyo dalgalarını önlemek için Faraday Kafesi:

  Gizliliğin önem taşıdığı Devlet işlerinde, askeri alanlarda ve kimi kurumlarda, elektromanyetik radyo dalgalarının uzak tutulmasının gerektiği alanlarda da Faraday Kafesi kullanılmaktadır.


 * Tıp teknolojisinde Faraday Kafesi:

     Hastanelerde sıkça duyduğumuz, vücudun iç kısmını gözlemleyerek tanı koyan MRI (Manyetik Rezonans Tarama) cihazları da bir nevi Faraday Kafesi mantığıyla çalışmaktadır. 
📼 İlgili ek görsel/video:Faraday Kafesinin mantığı ve kullanım alanları dikkate alınarak yapılmış bir deney

————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar