Oğul otu nedir ne işe yarar?

ogul-otu-nedir-ne-ise-yarar
Oğul otu ne işe yarar?

• Oğul otu nedir?


  "Şifalı Bitkiler" kapsamında kullanılan Oğul otunun diğer adı Limon Melisadır. Bilimsel literatür ismi: Melissa officinalis
   Azamî 150 cm'yi bulan nane türünde bir bitki olan Melisa'nın çiçekleri beyaz renktedir. Yapraklarında limoni bir tat bulunmaktadır.

  Bir Avrupa bitkisi olan Oğul otu Akdeniz'de de yetişir.

• Oğul otu ne işe yarar?


  Oğul otunun yararları çok fazladır. Kadim Tıpçılardan İbn-i Sina ve Davud-i Antaki'nin oğul otunun hakkında övgü dolu sözleri vardır. Bu tıpçıların tecrübeleriyle birlikte Oğul otundan elde ettikleri başlıca faydalar şunlardır:

⇒ Sinir ve uyku bozukluklarına iyi gelir:


 Bir nevi müsekkin etkisi yapan oğul otu anksiyeteye bağlı kaygı ve sinir bozukluklarını yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Melankoliye ve depresyona da iyi gelir. Ayrıca migren ataklarını hafifletmede de yardımcıdır.

=> Kalp damar hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır:


Bu konuda Tıbbıyeci Davut Antaki'nin aktardığına göre:

Bir gün Tıbbıyeci İbn-i Sina'nın yanına göğüs ağrısı şikayetiyle peşpeşe üç kişi geliyor. Bunlardan ikisi bir kaç gün sonra vefaat ediyor. İbn-i Sina bu konuda uzun uzun düşünüyor. Sonunda bu ölümlerin kalp durmasıyla bunun da kalbi besleyen damarların tıkanmasıyla gerçekleştiği kanaatine varıyor.
Daha sonra diğer göğüs ağrısı çeken kişi üzerinde oğul otunu deniyor. Ve bir süre o hasta eski durumuna nazaran iyeleşme evresine giriyor.————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar