Pamuk nedir? Ne işe yarar?

pamuk-nedir-ne-ise-yarar-pamuktan-yapilan-kumaslar-nelerdir
Pamuk ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? Pamuk kumaş çeşitleri

• Pamuk nedir?


  Bitkisel liflerden olan pumuk 1 ilâ 2 metre boylarında, yağış oranı düşük ve nispeten sıcak bölgelerde yetişen bir bitkidir.
 El yordamıyla veya potansiyele göre makineyle hasat edilir. Genel itibariyle pembe ve sarı renkte çiçekleri olan Pamuk, koza haline geldikten sonra patlar ve ortalama  4 bölümden oluşan odacıklarda hurma çekirdiğinden biraz küçük tohumlar bulunur.

 Buradaki tohumlar hasattan sonraki aşamada çırçır denilen bir makine yardımıyla temizlenir. Ve son olarak da eğirmek için eğirme tesislerine havale edilir.


• Pamuk ne işe yarar? Pamuğun Özellikleri


 Pamuk giyimden, mefruşata; dekorasyondan tıbbi gereksinimlere kadar bir çok alanda kullanılır ve işe yarar.

* Pamuğun ısıyı muhafaza etme özelliği düşüktür. Dolayısıyla pamuklu giysiler sıcak tutmaz.

* Sağlamlık olarak iyi bir yapıya sahiptir.

* Nem çekme özelliği vardır. Yüzde 85 oranında nemi çeker.

* Kolaylıkla kopmaz. Dayanıklıdır.

* Çabuk buruşur. Giysilerde ütüleme gereksinimi artar.

* Küf mantarlarına karşı hassastır ve etkilenir.

* Güneşin etkisine karşı dayanımı düşüktür.

* Mat bir yapıya sahiptir ve parlatmak için kimyevi işlemlerden geçirilir. (

* Pamuk lifinin uzunluğu nispetinde inceliği artar.


Pamuktan üretilen kumaşlar:


⇒ Poplin Kumaş:

 Pamuk ipliğinden üretilen, sık ve ince dokunmuş olan bir kumaş türüdür. İpeksi bir görünüme sahiptir ve yumuşak bir dokudadır. Çeşitli kıyafetlerle birlikte daha çok yumuşak olmasından dolayı bebek örtüsü, çarşaf nevresimde kullanılmaktadır.

Bknz: Poplin kumaştan babynest yapımı


⇒ Tülbent:

  Poplin kumaşın aksine seyrek dokunmuş bir bezdir. Daha çok Anadolu'da kadınların, kenarlarını oya süsüyle çevirip başlarını örtmek için kullandığı pamuktan üretilen bir bezdir. Bunun yanında yine baş ve boyunda aksesuar olarak da kullanılmaktadır.

 ⇒ Amerikan bezi:

   Diğer bir ifadeyla kaput bezi... Yüzde yüz pamuktan üretilmektedir. Kullanım alanı yaygındır. Dekoratif ve el sanatlarına yönelik eşya yapımlarından (çanta gibi) ev tekstiline kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Hatta gıda ürünlerinin muhafazasında da tercih edilmektedir. Bu tercihin en önemli nedeni elbette ki neme karşı dayanıklı olmasıdır.


 ⇒ Etamin bezi:

     Etamin kumaşı daha çok kanaviçe işlerinde kullanılmaktadır. Dokusundaki hücre genişliği iğnenin daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Çeyizlik nakış işlerinden perdelere; havlu kenarlarından mobilya örtülerine kadar yine geniş bir alanda kullanılmaktadır.


 ⇒ Gazlı bez:

 Tıbbi alanlarda da istifade edilen pamuk, ameliyat ve pansuman sonrası yaraların sarılmasında da steril bir bez olarak kullanılmaktadır.


 ⇒ Patiska kumaş:

Pamuktan üretilen ve son derece sık ve düzgün bir şekilde dokunan patiska gündelik giysilerde kullanılır. (Gecelikler, çocuk giysileri vs.)


 Müslin kumaş:

  Son derece ince yumuşak bir bezdir. Çeşitli kalınlıklarda dokunur. Cilt tahribatı en az seviyede olduğu için en çok kullanıldığı alanlar bebek ürünleri ve bebek örtüleridir. 


 ⇒ Pazen kumaş:

Fransızlar'da "Basin" denilen, pamuktan üretilen bir kumaş türüdür. Yine, genelde bebekler için kullanılan pazenler, yumuşak dokusundan dolayı ve rahat hareket sağlamasından dolayı şalvar ve pijama yapımlarında da kullanılır. Bunun yanında elbise üretiminde de kullanılır.

 ⇒ Mermerşahi kumaş:

Pamuktan üretilen, seyrek bir dokuya sahip olup tülbentten nispeten kalın dokulu bir kumaştır. Bebek cildini silme ve kurulamada kullanılır. Ağız bezi olarak da bilinir.


 ⇒ Ekose kumaş:

Oduncu gömleklerinde ve İskoç giyim tarzında sıkça rastladığımız kareli kumaşlardır.


 ⇒ Pamuk diagonal:

Sivitlerde, banyo ürünlerinde ve çocuk pijamalarında kullanılır.


 ⇒ Basma kumaş:

  Üzerine çeşitli desenlerin basılmasıyla oluşan pamuktan üretilen bir kumaştır. Otantik giysilerden günümüz giysilere ve aksesuarlara kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.


 ⇒ Pike:

 Çeşitli renk ve desenlerde, yatak örtüsü olarak üretilir.


 ⇒ Divitin pamuklu kumaş:

Yüzde yüz pamuktan üretilen Divitin kumaşlar geleneksel ve modern giysilerin vazgeçilmez bir kumaşıdır. Şalvardan, çeşitli bayan elbiselerine kadar geniş bir sahada kullanılır.


 ⇒ Organti kumaş:

Yine pamuktan üretilen sert ve seyrek bir dokuya sahip kumaş türüdür.


 ⇒ Opal kumaş:

Pamuktan dokunan son derece ince ve düzgün yapılı bir kumaş türüdür. Emprime türü bir kumaştır.


 ⇒ Margizet kumaş:

Son derece ince bir yapıya sahiptir. Tüy gibi hafif pamuktan dokunmuş bir kumaştır. Çoğu zaman yazlık elbise yapımında kullanılır.


 ⇒ Pamuk jorjet kumaş:

  Bir nevi mucidi Fransız terzi Georgette de la Plante'dir. Adını buradan alır. Son derece yumuşak ve transparan bir yapıya sahip bir kumaş türüdür. İpekle pamuğun buluşmasından doğmuştur. İpek ağırlık olanının maliyeti yüksektir.

📼 İlgili ek görsel/video:                                                      Pamuğun üretim aşamaları

————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar