Rooibos çayı nedir ne işe yarar?

Rooibos-cayi-nedir-ne-ise-yarar
Rooibos çayı 


• Rooibos çayı nedir?


  Rooibos çayı (Tercümesi: Kırmızı Çalı) Güney Afrika'da yetişen, rengi kırmızı çaya benzeyen fakat içerisindeki kafein oranı "0" (sıfır) olan bir bitki çayıdır. Boyu 30-40 cm'yi bulan ince yapraklı çalıya benzer bir bitkidir. Zaten tercümesindeki çalı da bu şeklinden gelmektedir.

  İlginç taraflarından biri de dünyada sadece tek bir yerde yetişiyor olmasıdır. Yani endemiktir. Bu yüzden de üretimi az olmakla birlikte başkaca bitkilerle harmanlanarak satılmaktadır.

• Rooibos çayı ne işe yarar?


  Rooibos Çayının yararları üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmakla birlikte henüz kanıtlanmış faydaları mevcut değildir. Antioksidan yönünden zengin olduğu bu sebeple de kanser hastalığının önlenmesi ve duraklatılması noktasında olumlu gözlem yapıldığı söylense de henüz ikna edici seviyede değil.

   Fakat, Rooibos çayını tecrübe edenlerce ittifak edilen konu, son rahatlattığı ve sakinleştirdiği yönündedir. Bu yönüyle de kafeinli çaylardan ayrılmaktadır.
  İçeriğinde kafein olmamasından dolayı da vücudu gevşetmesi ve rahatlatması beklenen bir durumdur.

  Bu nedenle kırmızı çayı seven fakat uyku sorunu yaşayanlara alternatif olarak Rooibos Çayı tüketilmesi önerilmektedir.

 Kafein içerikli çayların uyarıcı etkisinden dolayı uykuya dalma eğilimini bloke ettiği ve dolayısıyla uykusuzluğa yol açtığı bilim çevrelerince üzerinde ittifak edilmiş bir konudur.


📼 İlgili ek görsel/video:————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar