Daktilo nedir ne işe yarar?
• Daktilo nedir?


 Mekanik bir aksağana sahip olan, tuşlar yardımıyla yazı yazmaya yarayan bir alettir. Günümüzde kullanımı neredeyse kalmamıştır. Bilgisayarların icadıyla birlikte gün geçtik rağbet görmemeye başlamıştır.

Kullanılan ilk pedalli daktilo makinesi


• Daktilo ne işe yarar? Daktiolonun tarihçesi ve özellikleri


  XVIII ve XIX. yüzyılda bir çok ülkede toplam olarak ellinin üstünde icatçı, makineyle yazı yazmak konusunda büyük çaba gösterdi. Bunlardan ilki, 1714’de bir İngiliz’in yaptığı makinedir. Fakat bütün girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

  Yaşam serüvenine basımcı olarak atılıp postacılık, vergi tahsildarlığı gazete yazarlığı ve icatcılık gibi bir sürü iş değiştiren Christopher Lathaın Sholes, bir yazı makinesi yapmayı düşündüğünde 48 yaşındaydı ve Milwa- ukee eyaleti senatörüydü. Ohio eyaletinden gelmiş bir demir tüccarının oğlu olan avukat Carlos Glindden’le 1867’de ilk yazı makinesi deneme modelini meydana getirdi. Piyano klavyesi, ayak pedalı ve her biri bir harf manivelasına bağlı bir sürü telin birleşimi bir araçtı bu Model sonradan Sholes’in yapacağı elliye yakın yazı makinesi modelinin ilkiydi. Günümüzde kullanılan yazı makinelerini andıran ve son örneği îlion silah fabrikasınca ısmarlandı. İlk bin makine 1873’de de orada ve Remington markası adı altında yapıldı.

Çağımızın günlük yaşamında kullanılan teknik yardımcı araçlara bakınca, yazı makinesi bir çocuk oyuncağı gibidir. Fakat mekanik açıdan yine de bir mucize’dir. Bu, ilk Remington katalogunda şu satırlarla özetleniyordu:

“Yazı kaleminden üstün yanları vardır: Okunaklılık, çabukluk, kullanış kolaylığı, ekonomik açıdan da verimlilik... Uzun süre elle yazanların parmaklarında görülen krampa yol açmaz, gözleri yormaz, uzun süre yazanlarda görülen sırt çarpıklığı yapmaz.. . Gemi ve trenle yolculuk edenler elle yazılamayacak
durumlarda bu makineyi kullanabilirler.

Yazı makinesi, gazeteciler, stenograflar, avukatlar, yazarlar, rahipler,tüccarlar, bankerler, özetle, bütün iş adamlarınca büyük ölçüde kullanıldı.
Fakat kullanılabilir ilk yazı makinesinin ne icatçılan, ne de yapımcıları bunun asıl büyük önemini önceden görememişlerdi. Yazı makinesi, kadına bir çalışma alanı açıyor ve onu toplumda yepyeni bir duruma çıkarıyordu: Sekreterlik!..


  Yazı makinesinden yararlanan ilk Avrupalı yazar, Kont Leo Tolstoy olmuştur. Tolstoy, 1885’de kızına yazı makinesini öğrettikten sonra eserlerinin çoğunu ve bütün mektuplarını ona yazdırmıştı. Tolstoy’un kızı böylelikle Avrupa’nın ilk kadın daktilosu da oluyordu. Oysa, Avrupa büyük kentlerinin iş yörelerinde herhangi bir genç kızı görmek pek ender rastlanan bir olguydu. Kadınlar kentlerin o yörelerine pek ayak basmazlardı. Bugün büro işlerinde çalışan kadınların sayısı, erkek görevlilerin sayısını aşmıştır. Toplum yaşamındaki böylesine kökten bir değişimde yazı makinesi kullanılmanın rolü ve önemi yadsınamaz.

📼 İlgili ek görsel/video:
Modern zamanlarda kullanılan bir daktilo örneği


————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar