Magnezyum nedir ne işe yarar?


Magnezyum özellikleri


• Magnezyum nedir?


Magnezyum gümüşü beyaz renkte, 1740 kg/ m3 özgül ağırlığında 650 0C ergiyen çok hafif bir metaldir.

 Magnezyum önce Almanya'da kurulan bir fabrikada elektrolitik yolla elde edilmeye başlandı. 1 ve 2. dünya savaşları magnezyumun önemini kat kat arttırdı. 1953 yılında magnezyumun üretimi 24000 tondu. 

• Magnezyum ne işe yarar?


Magnezyumun sanayi malzemesi olarak 1938 yılında uçak endüstrisinde kullanılmasıyla önemi çok fazla arttı. 2. Dünya savaşlarında hücum ve savunma silahlarında magnezyum büyük ölçüde kullanıldı. Bugün uçak endüstrisinin temeli magnezyuma dayalıdır.

MAGNEZYUMUN ÖZELLİKLERİ:

  Yağmur ve havanın rutubetinden etkilenmez. Magnezyum sanayide daha çok alaşım elemanı olarak kullanılır. Döküm ve dövme tipleri mevcut olan magnezyum alaşımları 3 ana grupta sınıflandırılabilirler:

1 .Dövme Magnezyum 
2. Mangan, Döküm Magnezyum 
3. Alüminyum / Kalay ve Döküm ve Dövme Magnezyum / Zirkonyum/ vs

   Çözeltiye alma ve çökeltme işlemleri uygulanabilir. Magnezyum alaşımları diğer metallerin ergitildiği gibi ergitilemez, derhal parlak bir alevle ve şiddetle yanmaya başlar. Magnezyum yandığı zaman göz kamaştırıcı bir ışık verir ve su ile söndürülemez. Derhal infilak eder. Bu sebeple yangın bombaları yapımında kullanılır. Magnezyum ergitilmesinde özel tedbirler alınır ve özel tuzlar kullanılır. 

    Magnezyum hafifliği ve dayanımı sebebiyle uçak parçalarının yapımında kullanılır. Fotoğrafçılıkta, aydınlatma ampüllerinde, havai fişeklerde, kullanılan magnezyum alaşımlar da yapılarak çok geniş kullanma alanı kazanır. Isıl işlemlerinde sertlik ve yüksek fiziki özellikler kazandırılır. 

   Magnezyum kolalıkla işlenebilir ve şekillendirilebilir. Yalnız dövme işlemleri sonucunda çok çabuk sertleştiği için sık sık 360 0C sıcaklıkta ısıtılarak yumuşatılmalıdır. Saf Magnezyumun mekanik özellikleri oldukça düşük olduğu için içerisine Al,Zn,Mn katılmakla özellikleri geliştirilmektedir. En çok bilinen Magnezyum alaşımı içerisinde %4 - 12 Al ve %0,2 - !,5 Mn bulunan alaşımdır.

   Magnezyum döküme de elverişlidir.

  Özel methodlar kullanılarak döküm yapılabilmektedir. Korozyon mukavemeti iyidir. Havada bırakıldığı zaman yüzeyde meydana gelen ince bir katman koruyucu olarak vazife görür. Deniz suyuna karşı mukavemeti yoktur. Sodyum di kromat ve nitrik asidin sudaki çözeltisine daldırılmakla korozyona engel olunur. 

MAGNEZYUM : HAFİF KOLAY İŞLENEBİLİR METAL

   Magnezyum dökümleri imalatçılara uzun takım ömrü, daha az giriş gücü ihtiyacı ve iyi boyut hassasiyeti sağlar. Otomotiv sektörü magnezyum ve alaşımlarının yakıt tasarrufu üzerinde durur. Daha ekonomik yakıt kullanımı yasasının yürürlüğe girmesiyle hafif metallerin ( alüminyum, termoplastik, kompozit ve magnezyum ) kullanım alanı artmıştır. Bu hafif metaller demir, çinko ve çeliğin yerini almıştır. 

   Magnezyum mekanik özellikleri açısından otomotiv parçaları için önemlidir. Magnezyum yüksek dayanım ve sertlik sağlar. Al ve Zn den hafiftir. Yüksek absorbe enerjisi otomotiv parçalarında sesi ve titreşimi azaltır. Üstün boyut hassasiyeti daha kesintisiz döküm şekli sağlar. 


   24 Uluslararası Magnezyum Birliği'ne göre 1982'den beri dökümcülerin Magnezyum talebi her sene %15 artmıştır. 1982 den 1994'e kadar Kuzey Amerika'nın gönderdiği mal miktarı 10 kat artmıştır. Bunun %80' i Otomotiv parçalarında kullanılmıştır. ( emme borusu, külbütor gövdesi, direksiyon, oturma yeri ayak bağlama suportu, debriyaj, fren gövdesi ve yüksek performanslı tekerlekler ) 1994 yılında 31.000 ton olan kullanım 1999 yılında 77.000 tona yükselmiştir. MAGNEZYUM BASINÇLI - DÖKÜM Erimiş magnezyum kalıp içerisinde yüksek hız ve basınçta püskürtülür. 

   Karmaşık kalıpların üretimi için yüksek basınç sayesinde kalıp oyukları oluşturulur. Böylece hızlı dökümün magnezyum ile gerçekleşeceğinin farkına varılmıştır. Magnezyumun düşük ısıda döküm hızı alüminyuma göre %50 daha fazladır. 


   Magnezyum dökümleri aynı zamanda iyi yüzey kalitesine , sınırlı boyut toleransına sahiptir. Magnezyum boyut hassasiyeti sebebiyle Alüminyuma nazaran %25 daha az boşluklu dökülebilir. Aynı zamanda Magnezyum diğer kalıp metalleriyle karşılaştırıldığında daha az aşınma direncine sahiptir. 

MAGNEZYUMUN İŞLENEBİLME ÖZELLİĞİ 

 İyi dökülebilir olması aynı zamanda iyi işlenebilmesini sağlar. Çünkü Magnezyum ısıyı çabuk iletir. Soğutucu sıvı kullanılmaksızın düşük hızda işlenebilir. bu yöntemin kesme sıvısının kullanıldığı yönteme göre daha temiz olmasına karşın otomotiv endüstrisinde magnezyum için mevcut işleme hızlarında güvenlik ve verimlilik için kesme sıvısı tavsiye edilir. 

   Oksijene açık olduğu için erimiş durumdaki magnezyum alev alabilir. Bu açıdan yangın riski bir sorun teşkil eder. Bu sorunu engellemek için çalışma alanı temiz ve kuru tutulmalı, takımlar keskin korunmalı, talaşlar ortamdan hemen uzaklaştırılmalıdır. İmalden sonra soğutucu akışkan tezgahı dolaşır. İşlem tamamlandıktan sonra talaşlar konveyör yardımıyla tezgahın altına toplanır ve geri dönüşüm için hurdacılara teslim edilir.

    Kolay işlenebilme özelliğine sahip magnezyum alaşımları uzun takım ömrü, düşük maliyetli takım kullanımı ve daha kısa zamanda takımın değiştirilmesi gibi avantajlar sağlamıştır. Aynı zamanda magnezyum dökümlerini işlemek Al alaşımlarına göre %45 daha az beygir gücü gerektirir. Aynı takımlar çinko ve Alüminyumun işlenmesinde kullanıldığında takım ömrünün %25 az olduğu gözlenmiştir. Magnezyumda tek finişte elde edilen yüksek yüzey kalitesi diğer metallerde iki veya daha fazla işlem gerektirir.


📼 İlgili ek görsel/video:
VİDEO: Magnezyumun önemi... Magnezyumun kullanıldığı alanlar hakkında bilgi. Magnezyumun eksikliği durumunda ne olur?
————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.

Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar