Radyometre nedir? Ne işe yarar?
• Radyometre nedir?


Işıma enerjisinin şiddetini ölçmede kullanılan bir alettir...


• Radyometre ne işe yarar?   Bu kavram, genel Crookes radyometresi için kullanılır. Havası boşaltılmış bir cam balon içinde düşey bir eksen çevresinde dönen pervane kanatlarının yalnız birer yüzü karartılmıştır. Öbür yüzleri parlaktır. Balonun havasını tamamı ile boşaltmak imkânsız olduğundan içinde çok düşük basınçlı da olsa seyreltik hava molekülleri kalır. 

   Radyometre üzerine ışık düşünce kanatların parlak yüzeylerinin fotonlan büyü ölçüde yansıtmasına karşılık, karartılmış satıhlar bunların büyük bölümünü yutar. Aldıkları enerji sebebiyle fotonlan yutan karartılmış yüzeyler ısınır, o yüzeye değen hava molekülleri de ısınır. Isınan moleküllerin kinetik enerjileri artar.

   Bu sebeple karartılmış yüzeye çarpan moleküllerin itme tesiri, parlak yüzeye çarpan ve göreceli olarak daha soğuk ve kinetik enerjileri daha düşük olan moleküllerin itme etkisinden daha büyük olur. Bunun sonucu olarak pervane dönmeye başlar. Gelen radyasyon enerjisi ne kadar büyük, yani ışık ne kadar şiddetli ise dönme hızı o kadar büyük olur.


📼 İlgili ek görsel/video:VİDEO: Radyo metre hakkında genel bilgi: Radyometre nasıl kullanılır? Nerede kullanılır?

————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

0 Yorumlar