Folik asit nedir ne işe yarar?• Folik asit nedir?


    Folik asit, vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olan bir B vitaminidir. Folik asit pek çok gıdada bulunan ve bazı takviye ürünlerin içerisinde bulunan bir vitamindir.

• Folik asit ne işe yarar?


  Vücutta yeterli kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlar. Yeterli kırmızı kan hücreleri bulunmazsa anemiye yol açar.
   
   Kırmızı kan hücrelerin görevi vücuda oksijen taşımaktır. Anemi olduğunda kan vücuda yeterli oksijen sağlayamaz.

   Hamilelik döneminden önce folik asit kullanılması, ileriki dönemde bebeğin spina bifida (anne karnında hamileligin ilk ayında oluşan bir hastalıktır. Bebegin omurgası şekillenirken tam olarak kapanmaz ve buna halk arasında " ayrık omurga hastalığı" olarak bilinir.)  sinir tüpü  kusurlarına karşı koruma sağlar.

   * Folik asit eksikliği yorgunluk, halsizlik ve solgun olmanıza neden olur.
 
   * Folik asitin yeterli olması bir çok hastalığa karşı koruma sağlar.Folik asit nelerde bulunur?
   * Folik asitin fazla olduğu besinler; yumurta, karaciğer, yeşil sebzeler, kuru fasulye, yeşil mercimek, tam tahıllı besinler, balık, ceviz ve portakaldır.

  
   Not: Folik asit suda eriyen bir vitamin olduğundan dolayı besinleri uzun süre pişirilmesi, yemeklerin soğuduktan sonra tekrardan ısıtılması, sebze ve kuru bakliyatları haşlayıp suların dökülmesi folik asit kaybına neden olur.

————————
Sizler de yukarıdaki bilgilere ilave olarak ilgili ürün ve eşyanın "Nedir ve Ne işe yaradığı" hakkında "yorum" bölümünde katkıda bulunabilir, deneyimlerinizi diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz. Veya da buraya tıklayarak yeni bir bilgi gönderebilirsiniz.
Değerlendirme:

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Teşekkür ederiz faydalı bilgilerinizden dolayı.

  YanıtlaSil
 2. Aslında yediğimiz bir çok besinden bulunan bu folik asit ne olduğunu öğrendiğim için siz değerli hocalarıma teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalı oldu teşekkür ederiz 🙂

  YanıtlaSil
 4. Faydali bilgilwriniz icin tesekurler

  YanıtlaSil